FAQ - Z Kwiatka na Kwiatek

FAQ

W dziale FAQ znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych produktów, procesu zamawiania, dostawy, płatności oraz innych kwestii związanych z naszym sklepem. Dzięki naszym klarownym odpowiedziom rozwiążesz swoje wątpliwości szybko i sprawnie. Jeśli masz pytania, które nie znalazły odpowiedzi w tej sekcji, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem obsługi klienta. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
JAK SPOŻYWAĆ MIÓD? ILE MIODU DZIENNIE MOŻNA ZJEŚĆ?

Wszystko zależy od stanu zdrowia.

Jednak szacuje się, że zdrowa dorosła osoba, która nie ma uczulenia na miód, może spożywać 1-3 łyżki miodu dziennie.

Dzieciom powyżej 1 roku życia można profilaktycznie podawać 1 łyżeczkę miodu dziennie np. do herbaty (ciepłej, nigdy nie gorącej!) lub wzmacniająco do 3 łyżeczek dziennie.

DO CZEGO DOWAĆ MIÓD?

Możliwe, że nie jesteśmy do końca obiektywni, ale wg nas miód pasuje do wszystkiego!

Uwielbiamy go w połączeniu z czarną herbatą, bo pomaga delikatnie zamaskować jej goryczkę. Warto dodać do go porannej szklanki wody z cytryną. Ale miód podkreśla też doskonale smak kawy! Pamiętajcie tylko, żeby nie dodawać miodu do gorącego napoju. Niestety, ale wysoka temperatura pozbawi go wielu cennych właściwości. Najlepiej, żeby temperatura napoju nie przekraczała 35 stopni C.

CZY SĄ JAKIEŚ PRZECIWWSKAZANIA DO SPOŻYWANIA MIODU?

U niektórych osób może występować reakcja alergiczna na miód.

Z tego samego powodu, miodu nie należy również podawać dzieciom poniżej 1 roku życia – ani bezpośrednio ani jako dodatek do napojów czy posiłków (nawet jeśli wcześniej zostały poddane obróbce termicznej).

CZY MOŻNA JEŚĆ MIÓD W CIĄŻY?

Jeśli tylko nie masz uczulenia na miód, to w trakcie ciąży możesz spożywać miód. Miód wspiera organizm kobiety w trakcie ciąży m.in. pomaga zmniejszać mdłości czy zgagę. W tym celu warto pić herbatę z miodem (ciepłą, nie gorącą) lub wodę z miodem, imbirem i cytryną wypijaną rano, najlepiej na czczo.

CZY MOŻNA PODAWAĆ MIÓD DZIECIOM?

Miodu nie należy również podawać dzieciom poniżej 1 roku życia – ani bezpośrednio ani jako dodatek do napojów czy posiłków (nawet jeśli wcześniej zostały poddane obróbce termicznej).

Dzieciom powyżej 1 roku życia można profilaktycznie podawać 1 łyżeczkę miodu dziennie np. do herbaty (ciepłej, nigdy nie gorącej!) lub wzmacniająco do 3 łyżeczek dziennie.

CZY PRZY ALERGII MOŻNA SPOŻYWAĆ PYŁEK PSZCZELI ORAZ PIERZGĘ?

Osoby, które mają alergię na pyłek kwiatowy traw, drzew oraz innych roślin muszą być ostrożne przy spożywaniu pyłku pszczelego oraz pierzgi. Dlatego na początku powinny przyjmować pyłek pszczeli i pierzgę w niewielkich ilościach i bardzo uważne obserwować jak reaguje organizm. A z czasem pyłek pszczeli i pierzga, spożywane regularnie, mogą nawet pomóc zmniejszyć objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie oczu i nosa.

DLACZEGO MIÓD KRYSTALIZUJE?

Każdy miód z czasem zaczyna robić się gęsty i jaśnieje. Ten proces nazywamy krystalizacją. Co ważne, jest to proces całkowicie naturalny i świadczy o jakości miodu. W zależności od gatunku miodu, pory zebrania i warunków przechowywania proces krystalizacji może trwać od kilku dni (jak np. miód rzepakowy) do roku (np. miód akacjowy).

Jeśli jednak wolisz płynne miody, to możesz przywrócić skrystalizowany miód do płynnej postaci wstawiając słoik do ciepłej wody – pamiętaj jednak, żeby temperatura wody nie przekroczyła 50 stopni C a temperatura miodu 40 stopni C.

JAK ROZPUŚCIĆ MIÓD W SŁOIKU?

Jeśli wolisz płynne miody, to możesz przywrócić skrystalizowany miód do płynnej postaci wstawiając słoik do ciepłej wody – pamiętaj jednak, żeby temperatura wody nie przekroczyła 50 stopni C a temperatura miodu 40 stopni C.

NA CZYM POLEGA PROCES DEKRYSTALIZACJI?

Aby miód, który jest w postaci stałej (krupiec) mógł być przelany do słoików, musi być poddany procesowi dekrystalizacji. Dekrystalizacja, choć brzmi skomplikowanie, jest bardzo prostym procesem. Polega ona na powolnym podgrzewaniu miodu w komorze dekrystalizacyjnej w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni C. Dzięki temu miód uzyskuje postać płynną, zachowując przy tym wszystkie swoje cenne właściwości.

CO OZNACZA CIENKA WARSTWA PIANKI NA MIODZIE?

Cienka warstwa pianki na powierzchni miodu to nic innego jak drobne pęcherzyki powietrza oraz drobinki wosku pszczelego, pyłku kwiatowego i propolisu – czyli jednych z najcenniejszych skarbów prosto z ula! Jeśli w waszym słoiku zobaczycie taką miodową piankę, możecie zjeść ją bez obaw.

DLACZEGO MIÓD SIĘ ROZWARSTWIA?

Czasem miód w trakcie krystalizacji rozwarstwia się. To też, podobnie krystalizacja, jest naturalny proces. W takich przypadkach na górze słoika pozostaje płynna fruktoza, a na dole skrystalizowana glukoza. Taki proces krystalizacji jest najbardziej charakterystyczny dla miodu gryczanego. Nie wpływa to na jakość i właściwości miodu.

JAKĄ KONSYSTENCJĘ MAJĄ MIODY?

Wszystkie miody pszczele przechodzą ze stanu płynnego w stan stały czyli krystalizują. W efekcie krystalizacji przybierają różną konsystencję: smalcowatą, mazistą, drobnoziarnistą, średnioziarnistą, gruboziarnistą, galaretowatą.

JAK PRZECHOWYWAĆ MIÓD?

Aby maksymalnie przedłużyć trwałość miodu, należy przechowywać go w suchym i zacienionym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni C.

OD CZEGO ZALEŻY KOLOR MIODU TRADYCYJNEGO (BEZ DODATKÓW)?

Ponieważ miód to produkt w 100% naturalny, jego kolor zależy od tego w którym momencie roku został zebrany oraz jakie kwiaty rosły w okolicy w tym czasie.

OD CZEGO ZALEŻY KOLOR MIODU Z DODATKIEM OWOCÓW LIOFILIZOWANYCH?

Barwa miodu z dodatkami może się od siebie różnić w zależności od tego jaki kolor miał miód do którego zostały dodane owoce oraz od koloru samych owoców w momencie gdy zostały poddane liofilizacji. Ponieważ miód to produkt w 100% naturalny, jego kolor zależy od tego w którym momencie roku został zebrany oraz jakie kwiaty rosły w okolicy w tym czasie.

NA CZYM POLEGA KREMOWANIE MIODU?

Miód kremowany (nie kremowy) przypomina konsystencją gładki, miękki krem. Idealnie nadaje się do nabierania łyżeczką i rozsmarowywania na kanapce!

Na czym polega proces kremowania miodu? Kiedy miód zaczyna przechodzić z postaci płynnej w stałą, jest kilkukrotnie (w odstępach kilku godzin) delikatnie, ale dokładnie mieszany. To zamieszanie powoduje, że miód, który nie jest już płynny, nie zostaje też miodem stałym. A jednocześnie zachowuje wszystkie swoje cenne właściwości.

CZY W MIODZIE JEST CUKIER?

Miód zawiera głównie cukry proste, czyli glukozę i fruktozę, a ich ilość zależy od gatunku miodu. Na przykład miód spadziowy zawiera 10% sacharozy (w pozostałych gatunkach jest jej jeszcze mniej). Najwięcej glukozy i fruktozy zawierają tak zwane miody nektarowe.

JAKIE DODATKI SĄ W MIODACH SMAKOWYCH?

Do miodu wielokwiatowego dodajemy owoce liofilizowane, suszone zioła i przyprawy. Miód i dodatki łączymy w niskiej temperaturze, dzięki temu miód zachowuje wszystkie swoje właściwości dodatkowo uzupełnione właściwościami owoców, ziół i przypraw.

DLACZEGO NIE ZAWSZE WSZYSTKIE MIODY SĄ DOSTĘPNE?

roku jest ograniczony lub nie wystąpi, wtedy takich miodów nie mamy w ofercie. I musimy czekać na kolejne zbiory, za rok.

Jeżeli pojawia się ikonka PRODUKT CHWILOWO NIEDOSTĘPNY oznacza to, że jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnej partii i niebawem miód znowu będzie w ofercie.

CZY PO ZAŻYCIU PYŁKU LUB PIERZGI MOGĄ WYSTĄPIĆ REAKCJE ALERGICZNE?

Choć spożywanie pyłku lub pierzgi pszczelej przynosi liczne korzyści zdrowotne, istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Nie powinny przyjmować ich przede wszystkim osoby uczulone na produkty pszczele, gdyż mogą one wywołać silną reakcję alergiczną.
Dlatego na początku powinny przyjmować pyłek pszczeli i pierzgę w niewielkich ilościach i bardzo uważne obserwować jak reaguje organizm.

JAKĄ WAŻNOŚĆ MAJĄ MIODY?

Miody tradycyjne (bez dodatków) mają ważność 3 lata od daty rozlewu a miody z dodatkami w zależności jaki termin ważności do spożycia mają dodatki do miodu np. malina liofilizowana termin ważności ma 2 lata, to miód z maliną liofilizowaną też ma ważność 2 lata.