FAQ

W dziale FAQ znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych produktów, procesu zamawiania, dostawy, płatności oraz innych kwestii związanych z naszym sklepem. Dzięki naszym klarownym odpowiedziom rozwiążesz swoje wątpliwości szybko i sprawnie. Jeśli masz pytania, które nie znalazły odpowiedzi w tej sekcji, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem obsługi klienta. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
JAK SPOŻYWAĆ MIÓD? ILE MIODU DZIENNIE MOŻNA ZJEŚĆ?

Wszystko zależy od stanu zdrowia. Jednak szacuje się, że zdrowa dorosła osoba, która nie ma uczulenia na miód, może spożywać 1-3 łyżki miodu dziennie. Dzieciom powyżej 1 roku życia można profilaktycznie podawać 1 łyżeczkę miodu dziennie np. do herbaty (ciepłej, nigdy nie gorącej!) lub wzmacniająco do 3 łyżeczek dziennie.

CZY SĄ JAKIEŚ PRZECIWWSKAZANIA DO SPOŻYWANIA MIODU?

U niektórych osób może występować reakcja alergiczna na miód.Z tego samego powodu, miodu nie należy również podawać dzieciom poniżej 1 roku życia – ani bezpośrednio ani jako dodatek do napojów czy posiłków (nawet jeśli wcześniej zostały poddane obróbce termicznej).

JAK ROZPUŚCIĆ MIÓD W SŁOIKU?

Jeśli wolisz płynne miody, to możesz przywrócić skrystalizowany miód do płynnej postaci wstawiając słoik do ciepłej wody – pamiętaj jednak, żeby temperatura wody nie przekroczyła 50 stopni C a temperatura miodu 40 stopni C.

CO OZNACZA CIENKA WARSTWA PIANKI NA MIODZIE?

Cienka warstwa pianki na powierzchni miodu to nic innego jak drobne pęcherzyki powietrza oraz drobinki wosku pszczelego, pyłku kwiatowego i propolisu – czyli jednych z najcenniejszych skarbów prosto z ula! Jeśli w waszym słoiku zobaczycie taką miodową piankę, możecie zjeść ją bez obaw.

JAK PRZECHOWYWAĆ MIÓD?

Aby maksymalnie przedłużyć trwałość miodu, należy przechowywać go w suchym i zacienionym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni C.

OD CZEGO ZALEŻY KOLOR MIODU TRADYCYJNEGO (BEZ DODATKÓW)?

Ponieważ miód to produkt w 100% naturalny, jego kolor zależy od tego w którym momencie roku został zebrany oraz jakie kwiaty rosły w okolicy w tym czasie.

OD CZEGO ZALEŻY KOLOR MIODU Z DODATKIEM OWOCÓW LIOFILIZOWANYCH?

Barwa miodu z dodatkami może się od siebie różnić w zależności od tego jaki kolor miał miód do którego zostały dodane owoce oraz od koloru samych owoców w momencie gdy zostały poddane liofilizacji. Ponieważ miód to produkt w 100% naturalny, jego kolor zależy od tego w którym momencie roku został zebrany oraz jakie kwiaty rosły w okolicy w tym czasie.

CZY W MIODZIE JEST CUKIER?

Miód zawiera głównie cukry proste, czyli glukozę i fruktozę, a ich ilość zależy od gatunku miodu. Na przykład miód spadziowy zawiera 10% sacharozy (w pozostałych gatunkach jest jej jeszcze mniej). Najwięcej glukozy i fruktozy zawierają tak zwane miody nektarowe.

JAKIE DODATKI SĄ W MIODACH SMAKOWYCH?

Do miodu wielokwiatowego dodajemy owoce liofilizowane, suszone zioła i przyprawy. Miód i dodatki łączymy w niskiej temperaturze, dzięki temu miód zachowuje wszystkie swoje właściwości dodatkowo uzupełnione właściwościami owoców, ziół i przypraw.

DLACZEGO NIE ZAWSZE WSZYSTKIE MIODY SĄ DOSTĘPNE?

roku jest ograniczony lub nie wystąpi, wtedy takich miodów nie mamy w ofercie. I musimy czekać na kolejne zbiory, za rok.Jeżeli pojawia się ikonka PRODUKT CHWILOWO NIEDOSTĘPNY oznacza to, że jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnej partii i niebawem miód znowu będzie w ofercie.

JAKĄ WAŻNOŚĆ MAJĄ MIODY?

Miody tradycyjne (bez dodatków) mają ważność 3 lata od daty rozlewu a miody z dodatkami w zależności jaki termin ważności do spożycia mają dodatki do miodu np. malina liofilizowana termin ważności ma 2 lata, to miód z maliną liofilizowaną też ma ważność 2 lata.

SKĄD POCHODZĄ MIODY Z NASZEJ OFERTY?

Miody z naszej oferty pochodzą głównie z naszych pasiek. W trudnych sytuacjach losowych, np. gdy jakiś pożytek nam nie dopisze lub miód się szybko sprzeda, dany gatunek miodu odkupujemy od rodziny zajmującej się pszczelarstwem. Jeśli zaufana rodzina również ma problem z dostępnością produktów, szukamy dalej, kupując pożądaną odmianę u znajomych i sprawdzonych pszczelarzy.

CZY MIODY DOSTĘPNE W NASZYM SKLEPIE SĄ NATURALNE?

Wszystkie miody pochodzące z naszego sklepu są naturalne.

CZY NASZE MIODY SĄ MIESZANE Z MIODAMI SPOZA UE LUB Z MIODAMI Z UKRAINY?

Nasze miody pochodzą z naszych pasiek. W naszej ofercie nie ma miodów pochodzących spoza UE ani miodów pochodzących z Ukrainy. Z chwilą, gdy jakiś pożytek nam nie dopisze lub gdy danej odmiany miodu zebraliśmy niewiele, korzystamy z miodu odkupionego od rodziny(pszczelarzy) lub znajomych pszczelarzy. To niezwykle rzadka sytuacja, ale chcąc być uczciwym wobec naszych Klientów zawsze o niej informujemy. W ten sposób zachowujemy status ,,naturalnego miodu”, mamy bogatą ofertę, a także wspieramy lokalnych pszczelarzy, którzy mają utrudniony rynek zbytu z powodu dużego napływu miodów spoza granic Polski.

CZY MIODY POCHODZĄ OD LOKALNYCH PSZCZELARZY?

Miody z naszej oferty pochodzą głównie z naszych pasiek, ponieważ cała nasza rodzina zajmuje się pszczelarstwem i nasze pasieki są usytuowane w różnych miejscach na terenie Podkarpacia. Jednak z chwilą, gdy dany pożytek z powodów np. pogodowych(atmosferycznych) nie dopisze, posiłkujemy się zapasami od rodziny lub znajomych lokalnych pszczelarzy. Dzięki temu możemy oferować naturalny i lokalny produkt, a jednocześnie wspierać lokalnych pszczelarzy, którzy z braku czasu, czasem braku umiejętności dotarcia do odbiorcy (starsi pszczelarze) nie mogą sprzedać zapasu miodu.

CZY MIÓD Z NASZEJ OFERTY JEST ODPOWIEDNI DLA WEGAN?

Miód nie jest produktem wegańskim, aczkolwiek jest to podejście indywidualne – liczebność pszczół ciągle maleje, a są one niezbędne do zapylania roślin, które spożywają weganie. Ponieważ dieta wegańska jest bardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu, to często weganie wykluczają wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego, w tym również miód.