Miód jako zdrowy dodatek w kuchni

Zastanawiacie się, do jakich potraw dodać miód? Przeczytajcie poniższy wpis, a dowiecie się, jak szerokie…

Miód nalewany na talerz z naleśnikami, owocami i orzechami. Zdrowe śniadanie z bananami, jabłkami i cytryną na czarnym talerzu
Spis treści

Zastanawiacie się, do jakich potraw dodać miód? Przeczytajcie poniższy wpis, a dowiecie się, jak szerokie zastosowanie w kuchni mają miody, z czym można je łączyć oraz jakie dietetyczne dania z miodem możecie włączyć do swojej codziennej diety.

Miód to nie tylko zdrowa przekąska, ale również aromatyczny i bogaty w smaku dodatek do potraw. Można stosować go jako substytut cukru w słodkich deserach, jako składnik marynaty do potraw mięsnych, a także jako dodatek do niskokalorycznej diety. Sprawdźcie, jak różnorodne zastosowanie w kuchni ma miód oraz jakie potrawy warto wzbogacić o ten drogocenny w substancje odżywcze składnik.

Z czym można jeść miód?

Miód w kuchni kojarzy nam się przede wszystkim z deserami i słodzeniem herbaty. Jednak miód ma znacznie szersze zastosowanie w gotowaniu i diecie. Oto kilka przykładów na to, w jak ciekawy sposób możecie przy pomocy miodu urozmaicić przepisy na dania mięsne, desery, a nawet zwykłe przekąski. 

Zdrowe przekąski z miodem

Miód świetnie sprawdza się jako polewa do naleśników i racuchów przyrządzonych bez dodatku cukru. Miodem możecie z powodzeniem polewać sałatki owocowe i produkty mleczne, takie jak np. serek mascarpone, jogurt, czy twaróg. Miodem płynnym dosłodzicie również ostudzoną owsiankę, dodając jej tym samym solidną porcję odżywczych witamin, pierwiastków i antyoksydantów. Miodu możecie używać jako dodatku do zwykłych płatków kukurydzianych – jest to sprytny sposób na zastąpienie lubianych przez dzieci, ale wyjątkowo niezdrowych słodkich płatków śniadaniowych.

Miód jako dodatek do deserów

Najbardziej oczywistym zastosowaniem miodu w kuchni są słodycze i desery. Miód jest powszechnie stosowany jako dodatek zastępujący biały cukier. Wielu rodziców, którzy starają się wyeliminować z diety dzieci gotowe słodkości ze sklepu, przyrządza samodzielnie cukierki i lizaki na bazie miodu. Słodycze takie są nie tylko zdrowe, a dzięki antyseptycznym właściwościom miodu, na długo zachowują świeżość. Do gofrów i naleśników idealnie sprawdzają się miody kremowane, które dzięki gęstej konsystencji nie spływają z ciasta.

Miód jako marynata do mięs

Miód często dodaje się do mieszanek służących do marynowania mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Poddany wysokiej temperaturze miód tworzy na mięsie lekko chrupiącą, skarmelizowaną warstwę o wyrazistym smaku i ciekawej strukturze. Bardziej aromatyczne miody, takie jak gryczany lub spadziowy, idealnie sprawdza się do marynowania żeberek wieprzowych i wołowych. Co prawda długi proces pieczenia tego rodzaju mięs pozbawia miód sporej części właściwości odżywczych, jednak potrawa wchłania większość smaku i aromatu miodu. Dzięki ziołowej i żywicznej podstawie, miody gryczane i spadziowe świetnie łączą się z mięsami wędzonymi i ich drzewnym posmakiem. 

Wypieki z miodem

Miód idealnie sprawdza się jako naturalny i zdrowy składnik służący do słodzenia wielu wypieków, w tym przede wszystkim ciast i ciasteczek. Kwiatowe i ziołowe aromaty miodów nadają deserom wyrazisty i niepowtarzalny zapach i smak. Miód zazwyczaj dodaje się do ciasta przed jego upieczeniem, jednak pamiętajcie, że gotowe i ostudzone wypieki zyskają dodatkowe wartości odżywcze, jeśli dodacie do nich miód również po upieczeniu, na przykład w formie polewy.

Miód dodawany jest najczęściej do pierników i pierniczków, dzięki czemu zyskują one zwartą, ale jednocześnie elastyczną strukturę. Miód podbija smak przypraw korzennych, takich jak cynamon i kardamon. Pozwala też na długotrwałe przechowywanie wypieków, wydłużając ich przydatność do spożycia. Dobrym pomysłem na wzbogacenie smaku pierników i pierniczków jest posmarowanie ich wierzchu miodem, zamiast polewania ciasta lukrem. 

Miód w kuchni – jak stosować?

Zastanawiacie się, jak stosować miód w kuchni? Ten znany i doceniany produkt pszczeli posiada wiele odmian, różniących się od siebie smakiem, aromatem i konsystencją. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, pielęgnacji, jak i kuchni. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych pomysłów na to, jak wykorzystać miód w gotowaniu.

Miód a dieta

Miód stanowi praktyczny i zdrowy zamiennik cukru. Jeśli jesteście na diecie, szczególnie tej restrykcyjnej, do słodzenia herbat, napojów, nabiału lub smoothie możecie stosować miód. Nie dość, że jest łatwy do rozpuszczenia, dodatkowo przyspiesza przemianę materii. Stosując miód unikniecie napadów głodu i nie będziecie odczuwać nagłego braku węglowodanów, który często prowadzi do złamania zasad diety, a nawet do powstania efektu jojo. Jeśli Wasz jadłospis jest ubogi w składniki odżywcze, miód w zdrowy i naturalny sposób uzupełni te braki.

Miód – dip do serów

Jednym z najciekawszych dodatków do serów dojrzewających, owczych oraz serów kozich są właśnie miody. Słodki i wyrazisty smak miodów nektarowych łączy się z intensywnym smakiem takich serów pleśniowych, jak Brie czy Camembert. Miód jest często łączony z serami niebieskimi, takimi jak Roquefort, Lazur i Gorgonzola. Równie ciekawe połączenie smaków możecie uzyskać tworząc dip miodowo-paprykowy do serów krowich, takich jak Gouda lub Ementaler. 

Masło miodowe

Ciekawą alternatywą dla masła orzechowego lub słonego karmelu, jako dodatku do przekąsek, jest masło miodowe. Składa się z zaledwie 3. prostych składników – naturalnego masła, miodu płynnego oraz soli. Takim smarowidłem możecie urozmaicić grzanki, krakersy, wafle ryżowe lub ciemne pieczywo. Masło miodowe świetnie sprawdzi się również jako alternatywa dla marynaty do pieczonych skrzydełek. Niektórzy koneserzy spożywają je jako dodatek do placków ziemniaczanych.

Pianki miodowe

Miód to zdrowa alternatywa cukru w wielu wyrobach cukierniczych, w tym także piankach. Do tych słodyczy najlepiej używać miodów o łagodnych i słodkich aromatach, na przykład miodów nektarowych lub wielokwiatowych. Gęsta konsystencja idealnie sprawdzi się przy wyrobie lekkich, piankowych cukierków, jednocześnie nadając im ciekawy posmak i zmniejszając ich kaloryczność.

Polecane produkty

Miód ziołowy, czyli ziołomiód

Miód z dodatkiem ziół to mało znany, ale bardzo ciekawy dodatek do sosów, marynat do mięs i herbat ziołowych. Aby pszczoły wyprodukowały ziołomiód, pszczelarz musi sam stworzyć specjalną mieszankę pokarmu. Powstaje ona z połączenia sproszkowanych roślin zielnych, które nie produkują spadzi ani nektaru, z gęstym syropem cukrowym. Miody ziołowe powstają z pożywki dla pszczół przygotowanej na bazie różnych ziół, takich jak tymianek, pokrzywa, głóg, sosna, czy melisa.  

Proste potrawy z miodem – przepisy

Poniżej znajdziecie przygotowane przez nas przykładowe przepisy na proste dania z miodem:

Marynata do mięsa drobiowego z miodem

Połączcie ciemny sos sojowy z miodem akacjowym lub lipowym w proporcji: 3 łyżki sosu na 1 łyżkę miodu. Dodajcie tymianek i rozmaryn, sproszkowaną słodką lub ostrą paprykę, pieprz ziołowy oraz rozgnieciony czosnek. Do mieszanki dodajcie kilka łyżeczek oliwy z oliwek. Mięso marynujcie w lodówce przez co najmniej kilka godzin. 

Marynata do mięsa wieprzowego lub wołowego na bazie miodu

Miód gryczany lub spadziowy wymieszajcie z suszoną papryką, świeżo startym czarnym pieprzem, kuminem, płatkami chili, przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz solą. Dodajcie kilka łyżeczek octu jabłkowego. Całość połączcie z niewielką ilością oleju roślinnego. Mięso wieprzowe i wołowe powinno marynować się od 12 do 24 godzin.

Masło miodowe

Masło pozostawcie w temperaturze pokojowej, aż uzyska miękką, ale nie płynną konsystencję. Na 100 gram masła użyjcie 3 łyżki płynnego miodu – gatunek nie ma tu znaczenia, możecie wybrać dowolny preferowany przez Was smak. Dodajcie do smaku sól. Składniki mieszajcie łyżką, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.

Miód to zdrowy i wszechstronny produkt naturalny, który sprawdzi się jako dodatek do wielu dań – deserów, mięs, zdrowych przekąsek. W kuchni warto eksperymentować z różnymi gatunkami miodów i łączyć ich niepowtarzalne smaki z ulubionymi i nowymi potrawami. Miód z powodzeniem zastąpi cukier i słodzik w niskokalorycznej diecie, wzbogacając ją o dodatkowe wartości odżywcze. 

autor wpisu

Polecane wpisy

Miodowe rekordy – najdroższe, najstarsze i najrzadsze miody świata

Najdroższy miód na świecie, Mad Honey, pochodzi z Nepalu i Turcji, gdzie wytwarzany jest przez…

Czytaj więcej
naturalny miód w słoiku
Pianka na miodzie – co oznacza?

Zastanawiacie się, co oznacza warstwa pianki na powierzchni miodu? Czy biały nalot oznacza, że miód…

Czytaj więcej
słoik miodu z włożoną do środka łyżką
Czy miód się psuje – rozwiewamy wątpliwości

Miód jest znany z długowieczności i naturalnych właściwości antyseptycznych. Prawidłowo przechowywany zachowa swoje walory przez…

Czytaj więcej