Kremowanie miodu – na czym polega i czemu służy?

Kremowanie miodu, czyli kontrolowana krystalizacja, to proces nadający miodom gładką, łatwą do użycia konsystencję. Gotowy…

różne rodzaje miodów w słoikach
Spis treści

Kremowanie miodu, czyli kontrolowana krystalizacja, to proces nadający miodom gładką, łatwą do użycia konsystencję. Gotowy produkt zachowuje wszystkie wartości odżywcze, zmienia się jedynie jego konsystencja i kolor. Na czym dokładnie polega proces kremowania miodu? Jakie korzyści przynosi?

Kremowany miód to nic innego jak miód skrystalizowany, w którym duże cząstki cukrów zostały mechanicznie roztarte na gładką masę. Produkt taki pozostaje pełnowartościowym miodem, zmianie ulega jedynie jego gęstość i barwa. Do kremowania nie używa się dodatków chemicznych, ani nie stosuje się wysokiej temperatury, która mogłaby pozbawić miód części zawartych w nim licznych substancji odżywczych. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej procesowi kremowania miodu.  

Po co kremuje się miód?

Wielu amatorów pszczelich produktów podchodzi do kremowanego miodu z rezerwą, ponieważ na pierwszy rzut oka może kojarzyć się on z miodem sztucznym lub przetworem z dodatkiem chemicznych składników. Nic bardziej mylnego! Miód kremowany wyglądem nie przypomina znanej wszystkim patoki, czyli klasycznego miodu płynnego, jednak posiada wszystkie właściwości smakowe i odżywcze. 

Kremowanie miodu – względy praktyczne

Podstawowym celem kremowania miodu jest nadanie mu wygodniejszej, bardziej praktycznej w codziennym użytkowaniu formy. Do wydobycia go ze słoika i rozsmarowania np. na kanapce, nie są wymagane wymyślne przybory kuchenne. Miód nie spływa, a równomierne nałożenie go na inne produkty spożywcze jest o wiele łatwiejsze. Z tych względów miód kremowany będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą wprowadzić produkty pszczele do diety dzieci już od najmłodszych lat. 

Miód kremowany – zmiana konsystencji bez zmiany właściwości

Wielu klientów docenia wyjątkową konsystencję kremowanego miodu. Nie zawiera wyczuwalnych, zbitych kawałków cukru, które często zniechęcają do regularnego spożywania tego produktu. Miód kremowany, mimo że posiada nietypową formę i kolor, zawiera dokładnie tyle samo substancji biologicznie czynnych, co płynny, surowy miód. Dodatkowo kremowanie znacząco opóźnia naturalny proces krystalizacji miodu i jego rozwarstwiania.    

Kremowanie miodów szybko krystalizujących

Miód pozostaje płynny przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy po miodobraniu. Czas, przez jaki pozostaje w formie patoki, zależy od rodzaju miodu. Ponieważ wczesna krystalizacja nie jest zjawiskiem pożądanym, miody z tendencją do przyspieszonego rozwarstwiania się są coraz chętniej sprzedawane właśnie w formie kremowanej. Należą do nich takie gatunki miodów, jak rzepakowy, wielokwiatowy, lipowy, leśny (jeżynowy) i nawłociowy (pochodzący z tzw. mimozy). 

Polecane produkty

Kremowanie miodu – zalety

Miód kremowany jest mniej popularny, niż jego klasyczna, płynna forma, jednak wielu pszczelarzy decyduje się na urozmaicenie swojej oferty o ten właśnie produkt. Czemu? Kontrolowana krystalizacja tworzy nie tylko miód o wygodnej w użytku konsystencji, ale również wpływa na trwałość jego struktury. Miód kremowany posiada wiele zalet, które warto poznać – szczególnie ze względu na jego wciąż dopiero rosnącą popularność. Oto kilka powodów, dla których warto sięgnąć po kremowany miód:

Miód kremowany jest wygodny w użyciu

Miód w formie kremowanej idealnie sprawdzi się do smarowania pieczywa, gofrów, czy naleśników, jak również do dosładzania deserów. Nie rozlewa się, ani nie zbija w grudki. Mimo że jest formą skrystalizowaną, rozprowadzanie go nie wymaga tyle zachodu, co krupiec. Miód kremowany jest najwygodniejszą formą podania tego pszczelego produktu małym dzieciom.

Kremowany miód dłużej zachowuje swoją strukturę

Miód kremowany zachowuje swoją aksamitną strukturę nawet przez kilkanaście miesięcy. Na dnie słoika przez długi czas nie pojawia się krup, czyli skrystalizowana forma miodu. Chociaż tworzenie kryształków cukru jest procesem całkowicie naturalnym, dla wielu osób taka konsystencja miodu jest nieatrakcyjna i niewygodna w użytkowaniu. Kontrolowana krystalizacja rozwiązuje ten problem. 

Kremowanie miodu nadaje mu aksamitną konsystencję 

Miód kremowany ma strukturę przypominająca gęste lody lub masło orzechowe. Gładka i zwarta forma miodu to dla wielu osób dodatkowy atut. Brak wyczuwalnych grudek cukru doceniają przede wszystkim rodzice małych dzieci, dla których krupiec często jest zbyt ostry dla delikatnych podniebień i podrażnionych ząbkowaniem dziąseł, a przez to też mało atrakcyjny do spożywania. 

Kremowanie miodu – jak to się robi?

Do stworzenia miodu kremowanego pszczelarze najczęściej używają profesjonalnej kremownicy do miodu. Składa się ona z zaledwie kilku elementów – silnika, mieszadła oraz pojemnika na miód. Urządzenie posiada sterowniki odpowiedzialne za kontrolę czasu pracy oraz postoju mieszadła, w bardziej zaawansowanych modelach kremownice posiadają również funkcję pomiaru temperatury miodu. 

Gdy po miodobraniu na dnie zbiornika z miodem zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki rozpoczętego procesu krystalizacji, do kremownicy trafia odpowiednio zbilansowana mieszanka patoki oraz krupcu. Mieszadła urządzenia pracują w ustalonych cyklach, trwających zazwyczaj niewiele ponad godzinę. Każdy cykl to około 15 minut ucierania i godzina przerwy. Zapobiega to nadmiernemu przegrzaniu produktu, które mogłoby spowodować utratę części wartości odżywczych miodu.

Cały proces kremowania trwa dwie do trzech dób. Czas ten ustala się w zależności od ilości oraz gatunku miodu. Ważnym czynnikiem jest również temperatura otoczenia – najlepszy czas na kremowanie miodu przypada, gdy temperatura otoczenia wynosi od 15 do 18°C. Pszczelarz przez cały czas trwania procesu kremowania kontroluje stan mieszanki i w razie potrzeby uzupełnia ją o miód płynny lub skrystalizowany.

Niektórzy właściciele pasiek decydują się na tańszy, domowy sposób na wytwarzanie miodu kremowanego przy pomocy ręcznych wiertarek ze świdrami. Nie jest to jednak metoda często stosowana ani zalecana, ponieważ wymaga ogromu pracy oraz czasu, przy jednoczesnym braku gwarancji uzyskania produktu wysokiej jakości.

Kremowanie miodu to interesujący proces, nadający mu gładką, łatwiejszą do opanowania konsystencję. Miód kremowany jest wygodniejszy w użyciu i przechowywaniu. Zachowuje wszystkie walory smakowe i odżywcze, wiele osób docenia również jego gęstą i całkowicie gładką konsystencję. Kremowany miód nie jest tak powszechny, jak ten klasyczny, jednak warto odwiedzić profesjonalnego pszczelarza, aby wypróbować ten wyjątkowy produkt.

autor wpisu

Polecane wpisy

Pszczoła, pierzga i pyłek pszczeli
Pierzga i  pyłek pszczeli – wszystko, o co chcielibyście zapytać

Pierzga i  pyłek pszczeli – wszystko, o co chcielibyście zapytać Pierzga i pyłek pszczeli to…

Czytaj więcej
chleb z miodem i dżemem
Jak jeść miód, aby dał nam najwięcej korzyści?

Miód zawiera szereg wartości odżywczych, wspomagających nasz układ odpornościowy i zdolności  regeneracyjne organizmu. Warto wiedzieć,…

Czytaj więcej
Propolis, czyli kit pszczeli jako naturalny lek

Propolis, znany również jako kit pszczeli, to jedna z najcenniejszych substancji naturalnych, posiadająca szereg właściwości…

Czytaj więcej